تماس مستقیم:  

‎خوب، بد و زشت… رقبای کسب و کار خود را بهتر بشناسید!

شما صاحب یک کسب و کار هستید و می خواهید محصولات و خدمات خود را به یک مشتری بالقوه بفروشید. کالایی که شما آن را بازاریابی می کنید، از نظر شما فوق العاده و از نظر مشتری هم قابل قبول است. همه چیز رویایی به نظر می رسد و شرایط آماده آن است تا مشتری دست به جیب شود و درست در همان لحظه که مشتری می خواهد یک مشت دلار از جیب خود درآورد، سر و کله کسی که نام او را هم نمی دانید، پیدا می شود و همان کالا را شاید با کیفیتی بهتر و حتی ارزان تر به مشتری شما پیشنهاد می دهد و کابوس شما را شروع می کند…!
‎این بی نام و نشان، رقیب کسب و کار شما است. او هم به اندازه شما دوست دارد نیاز مشتری را رفع کند و از اینجا جدال برای چند دلار بیشتر آغاز می شود!
‎امّا رقابت در واقعیت آنقدرها هم که فکر می کنید سر راست و ساده نیست. رقبای شما گاهی رقبایی خوب، گاهی رقبایی بد و گاهی رقبایی زشت هستند.
‎رقبای خوب قاعده رقابت را درک کرده اند، آن ها بر معرفی محصولات و خدمات خود به مشتریان بالقوه متمرکز هستند و تلاش می کنند تا بدون جنجال های رقابتی، در آرامش و با رعایت اصول بازی جوانمردانه، مشتریان را متوجه مزایای رقابتی پیشنهاد خود نموده و آن ها را ترغیب به خرید نمایند. بازارهایی با رقبای خوب، فرصت های برابر برای رشد را در اختیار همه ی فعالان صنعت قرار می دهد و هر کسب و کاری به اندازه هوشمندی، استراتژی، تلاش و شانس خود از بازار بهره می برد و رشد می کند.
‎رقبای بد در نقطه مقابل به دنبال جدال، جنجال و جنگ های تبلیغاتی علیه رقبا هستند. آن ها در مقابل شما صف می کشند و شیپور جنگ را به صدا در می آورند. آرامش در این بازارها جایی ندارد و شکسته شدن پشت سر هم قیمت ها و هزینه های مضاعف رقابت رو در رو، نه تنها کسب و کار شما بلکه خود آن ها را نیز بیش از پیش تضعیف می نماید. ممکن است مشتری در کوتاه مدت از قیمت های پایین تر کالاهای مورد نیازش بهره ببرد امّا در بلند مدت و با حذف رقبای ضعیف تر، او هم باید در بازاری که به انحصار قویترین رقیب درآمده تاوان روزهای به ظاهر خوشِ قیمت های ارزان و پیشنهادهای شگفت انگیز را بدهد!
‎رقبای زشت؛ رفیق دزد و شریک قافله هستند. آن ها در ظاهر با شما رقابت رودررویی ندارند و خود را رقبایی خوب نشان می دهند، شاید حتی با شما همراه و هم جهت شوند ولی به محض اینکه فرصتی پیش آید از پشت به شما خنجر می زنند و به بدترین رقبای شما تبدیل می شوند. آن ها در ظاهر شما را ستایش می کنند و برای کسب و کار شما احترام قائل هستند امّا پشت سر شما به بدگویی، مسموم سازی جو بازار علیه شما و تخریب محصولات و خدمات تان در پیش چشم مشتریان می پردازند. آن ها موذی و دورو هستند و از بازی های کثیف پشت پرده علیه شما لذت می برند. رقبای زشت سعی در تخریب شما نه تنها پیش چشم مشتریان، بلکه در مقابل تامین کنندگان، شرکا، سهامداران و حتی متولیان نظارت بر بازار و مقامات دولتی دارند و بدون آنکه حتی حدس آن را بزنید در هر حال انجام این اقدامات زشت و غیراخلاقی علیه تان می باشند.
‎چقدر رقبای خود را می شناسید و در کدام نوع از بازارها رقابت می کنید؟! در نوشتارهای بعدی از تکنیک های بازاریابی در هر کدام از بازارها و برخورد با هر کدام از رقبا بیشتر خواهم نوشت.


Fatal error: Namespace declaration statement has to be the very first statement or after any declare call in the script in /home/seasontd/domains/seasontd.ir/public_html/wp-content/plugins/persian-woocommerce/vendor/nesbot/carbon/src/Carbon/Traits/Modifiers.php on line 12