تماس مستقیم:  

هرم استراتژی را بهتر بشناسیم!

با صرف ۵ دقیقه زمان، در مورد ۵ سال آینده کسب و کار خود بیشتر بیاندیشیم!

شاید به جرات بتوان گفت مدیری که هرم استراتژی نشناسد و نتواند حداقل ۵ دقیقه در مورد هرم استراتژی سازمان یا کسب و کار خود صحبت کند، مانند ناخدایی است که در میانه اقیانوس پرتلاطم کسب و کار، با هر موجی جهتش تغییر می کند و با هر بادی به سمت و سوی جدیدی حرکت می کند!
به عنوان یک مدیر یا کارآفرین چقدر با هرم استراتژی آشنایی دارید؟!

بر اساس شمای کلی هرم در تصویر بالا، اجزای آن را با هم مرور می نماییم.

اجزای هرم استراتژی:
چشم‏ انداز یا Vision: چشم‏ انداز بیانیه‏ای در مورد آنچه سازمان می‏ خواهد به آن تبدیل شود، می‏باشد. که باید در تمام اعضای سازمان طنین‏ انداز شود. چشم‏ انداز باید قابلیت‏ های سازمان و تصویر آن را ترسیم کند و  به آینده سازمان شکل و جهت بدهد.

مأموریت یا Mission: ماموریت یک توصیف دقیق از آنچه سازمان انجام می‏دهد، است. که باید کسب‏وکاری که سازمان در آن است را شرح دهد. مأموریت تعریفی از “چرا” این سازمان در حال حاضر وجود دارد، می‏باشد.

اهداف استراتژیک یا Goals: اهداف نتیجه‏ی عمده برنامه‏ ریزی استراتژیک است. تعیین هدف باید بر اساس چشم انداز و ماموریت باشد. اهداف ، قصد و مسیر استراتژی را نشان می‏دهد. اهداف استراتژیک عموما کیفی هستند

اهداف عینی یا Objectives: ترجمه کمی و عددی شده اهداف استراتژیک یا Goal ها بگونه ای که اندازه پذیر و قابل سنجش باشند، اهداف عینی را ایجاد می نمایند.

استراتژی‏ ها یا Strategies: استراتژی رویکردهای کلیدی است که یک سازمان برای به انجام رساندن ماموریت خود و حرکت به سمت چشم ‏انداز استفاده خواهد کرد.

تاکتیک ها یا Tactics: تاکتیک ابزار و روش‏های رسیدن به اهداف را تعریف می‏کند. تاکتیک بر روی “چگونگی” اجرای استراتژی با استفاده از منابع، عملیات، زیرساخت و طراحی فرایند کسب‏ وکار، تمرکز می‏کند.

برنامه‏ های عملیاتی یا Operational/Action Plans: برنامه‏های عملیاتی از اهداف، استراتژی و تاکتیک جریان می‏ یابد. ترجمه یک مفهوم استراتژی به برنامه‏ عملی واقعی بدین معنی است که هدف نهایی نتیجه باید به وضوح در قالب وظایف روزمره و تفصیلی تشریح و مستند شوند.

 


Fatal error: Namespace declaration statement has to be the very first statement or after any declare call in the script in /home/seasontd/domains/seasontd.ir/public_html/wp-content/plugins/persian-woocommerce/vendor/nesbot/carbon/src/Carbon/Traits/Modifiers.php on line 12