تماس مستقیم:  

رمز گشایی نمره قبولی آزمون PMP

شاید یکی از دغدغه هایی که بیش از همه ذهن داوطلبان آزمون PMP را به خود مشغول کرده است و حتی دارندگان این گواهینامه یا متولیان آموزش نیز پاسخ آنچنان دقیق و شفافی برای آن نیافته باشند، نمره قبولی یا پذیرش آزمون PMP می باشد. جالب آنکه ارقام و درصد های مختلفی از جمله ۶۱% یا ۶۵% و حتی در مواردی ۶۰٫۶% که هر کدام با توجیهات و محاسبات خاصی از طرف ارائه دهندگان اثبات می شوند، از سوی بسیاری از افراد به عنوان مرجع خود آزمایی و تست آمادگی آزمون پذیرفته شده است.

موشکافی و بررسی این مسئله توسط موسسه توسعه و آموزش فصل و مطالعه بیش از پنجاه وبلاگ یا مقاله اینترنتی در این خصوص، در کنار ردیابی استانداردهای آزمون های این چنینی در ایالات متحده آمریکا و باز شناسی روش مواجه ANSI (موسسه استانداردهاى ملى امریکا) در اعتبار سنجی گواهینامه های حرفه ای، حقایق جدیدی را در این خصوص روشن می سازد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد:

همانگونه که می دانید در حال حاضر آزمون PMP از ۲۰۰ پرسش ۴ جوابی تشکیل شده است که فقط برای ۱۷۵ پرسش (بدون آگاهی داوطلب از موقعیت این پرسش ها در آزمون) امتیاز در نظر گرفته شده است. در پایان آزمون، گزارش نهایی در قالب ۵ گروه فرآیندی که هرکدام به صورت کیفی (در قالب یکی از سطوح Below Proficient، Moderately Proficient و Proficient) ارزیابی خواهند شد، ارائه می گردد. نکته بسیار مهم در خصوص شیوه امتیازدهی آزمون، تفاوت در ارزش امتیازی پرسش ها می باشد. این بدان معنا است که برخی پرسش ها سخت تر و برخی ساده تر می باشند. این نکته برای بسیاری از افرادی که پیشتر با آزمون های تستی ای چون کنکور برخورد داشته اند، کمی پیچیده و یا غیر قابل هضم به نظر می رسد. در آزمون کنکور هر پرسش از امتیازی مشابه پرسش های دیگر برخوردار می باشد و در ضمن (برخلاف آزمون PMP) یک نمره منفی به ازای هر سه پاسخ ناصحیح منظور می گردد. در این جا لازم به نظر می رسد که به داوطلبین آزمون PMP اطلاع رسانی شود تا با این آزمون حرفه ای بین المللی مانند آزمون کنکور برخورد نکنند چرا که در غیر این صورت، هم از محل موزون بودن امتیاز پرسش ها در آزمون PMP و هم از بابت نداشتن نمره منفی (در مقایسه با آزمون کنکور) متضرر خواهند شد.

شیوه ای که PMI در سال های اخیر به مهندسی مجدد آزمون PMP پرداخته است شکل خاصی از متد آنگوف به نام  Modified Angoff Method می باشد که مرجع امتیاز دهی به بسیاری دیگر از آزمون های حرفه ای بین المللی در بسیاری از مشاغل و تخصص ها می باشد.

با این اوصاف اگر پرسش هایی که در آزمون PMP در مقابل شما قرار می گیرد، ساده تر از شرکت کننده دیگری در همان مرکز آزمون باشند، ممکن است شما با پاسخگویی درست به ۷۰% پرسش ها نتوانید نمره قبولی را بدست آورید و شرکت کننده دیگری که پرسش های دشوارتری را در مقابل داشته است، با پاسخگویی صحیح به تنها ۶۰% آنها پذیرفته شود. البته لازم بذکر است که با وجود انتخاب تصادفی مجموعه پرسش های پیش روی هر نفر از یک بانک اطلاعاتی واحد (با رعایت قانون درصد نسبی پرسش های هر گروه فرآیندی)، این سادگی و دشواری در یک بازه معین رعایت می گردد.

حال با ذکر این مقدمه نکات جالبی را با هم مرور می نماییم:

  1. به عقیده بسیاری از PMP های پیشرو، PMI در طول سالیان اخیر در حال ساده تر کردن آزمون PMP می باشد. به نحوی که اولین سری های این آزمون حاوی ۳۲۰ پرسش ۵ گزینه ای به مدت ۷ ساعت بوده است و نمرات آزمون براساس حوزه های دانشی (و نه گروه های فرآیندی) محاسبه می گردید. برای قبولی در آزمون می بایست در هر حوزه دانشی حداقل ۷۰% امتیاز را کسب می نمودید. سپس آزمون به ۲۰۰ پرسش ۴ گزینه ای به مدت ۴ ساعت تقلیل یافت و برای پذیرش بدون توجه به حوزه های دانشی یا گروه های فرآیندی ملزم به کسب ۷۰% از کل امتیاز (۱۴۰ پاسخ صحیح) بودید.
  2. در سال ۲۰۰۴ میلادی نسخه سوم PMBOK Guide منتشر گردید و در جولای سال بعد (سال ۲۰۰۵ میلادی)، آزمون PMP بر اساس این نسخه جدید به روز شد. جالب توجه آنکه نمره پذیرش از طرف PMI، ۸۱ درصد اعلام گردید. با ۳ ماه پس از آغاز آزمون جدید با این قالب نسبت به واکنش داوطلبین آزمون PMP و برخی از مصلحت های بازاریابی احساس خطر نمود و دسامبر همان سال، نمره پذیرش را ۲۰% کاهش داد و آن را به رقم ۶۱% رساند.
  3. تا سال ۲۰۰۶ میلادی صریحاً در تمامی هند بوک های PMP، امتیاز ۶۱% (که هنوز هم بسیاری از آنها استفاده می کنند) از طرف PMI به عنوان نمره قبولی آزمون اعلام می گردید تا اینکه PMI این مورد را از هند بوک حذف کرد و دیگر هیچ گونه اطلاعاتی را از مجاری مستندات رسمی خود در خصوص نمره قبولی آزمون اعلام نکرد.
  4. در پایان سال ۲۰۰۷ میلادی، PMI دست به تغییر بزرگ دیگری زد و به جای اعلام درصد امتیاز هر فرد اقدام به الگو برداری از راهکارهای برتر بین الملل در این خصوص نمود به نحوی که از سال ۲۰۰۸ و تا کنون امتیاز هر فرد به صورت غیر کمی یا درصدی و در قالب سطوح شایستگی (یا مهارت) به صورت Proficient (خبره) وModerately Proficient (تا حدی خبره) و Below Proficient (غیر خبره) اعلام می گردد.
  5. تغییر بعدی در آگوست سال ۲۰۱۱ میلادی اعلام گردید به نحوی که گروه های امتیازی از ۶ گروه به ۵ گروه کاهش یافته و درصد نسبی پرسش های مربوط به حوزه مسئولیت های اخلاقی و اجتماعی مدیران پروژه میان ۵ گروه فرآیندی اصل مدیریت پروژه تقسیم گردید. در این ساختار جدید که تا کنون ثابت مانده است ۱۳% پرسش ها از گروه فرآیندی آغازین، ۲۴% از برنامه ریزی، ۳۰% از اجرا، ۲۵% از کنترل و نظارت و ۸% از اختتامی انتخاب می گردد و تنها ۱۷۵ پرسش از مجموع ۲۰۰ پرسش آزمون در محاسبه امتیاز نهایی داوطلب محاسبه می گردند.

نکته مهم دیگری که لازم به ذکر می باشد عدم اختصاص یا انتساب درصد خاص به سطوح شایستگی آزمون می باشد. بدان معنی که اخذ امتیاز  Proficient در یک گروه فرآیندی معادل پاسخگویی صحیح به ۷۰ یا ۸۰ درصد پرسش های آن گروه نمی باشد. همچنین اخذ حداقل ۳ یا ۴ امتیاز Moderately Proficient و یا امثال این گونه ترکیبات نمی تواند الزاماً قبولی شما در آزمون PMP را تضمین نماید. در بسیاری از موارد، داوطلب با کسب ترکیبی از هر سه سطح شایستگی در مجموع ۵ گروه فرآیندی موفق به پذیرش در آزمون شده اند.

شاید خواندن این نکات و آگاهی از این مطالب موجب افزایش استرس داوطلبان جهت شرکت در آزمون باشد اما توجه به نکته پایانی این مقاله (که در مجموع تمام مباحث و مقالات، اتفاق نظر در خصوص آن وجود دارد) می تواند اعتماد به نفس لازم جهت شرکت در این آزمون حرفه ای را افزایش می دهد:

“پاسخگویی صحیح به حداقل ۸۰% پرسش های آزمون تا حد بسیار زیادی قبولی داوطلب در آزمون PMP را تضمین نماید. “

با این اوصاف موسسه توسعه و آموزش فصل در برنامه های آموزشی آمادگی آزمون PMP خود، این حدنصاب را برای تعیین صلاحیت افراد جهت اعزام شرکت در آزمون رسمی ملاک قرار داده است و داوطلبین را تشویق و ترغیب به رسیدن به این سطح از آمادگی می نماید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص این مدرک حرفه ای به این صفحه اختصاصی آشنایی با این مدرک مراجعه نمایید.

همچنین برای مشاوره، کسب اطلاعات بیشتر در خصوص ساختار، هزینه مشارکت و ثبت نام در این برنامه آموزشی، با موسسه توسعه و آموزش فصل تماس بگیرید.


Fatal error: Namespace declaration statement has to be the very first statement or after any declare call in the script in /home/seasontd/domains/seasontd.ir/public_html/wp-content/plugins/persian-woocommerce/vendor/nesbot/carbon/src/Carbon/Traits/Modifiers.php on line 12